Jaskinie w Tatrach Zachodnich – Kościelisko

Zaletami Kościeliska, oprócz pięknej i wyjątkowej przyrody oraz szerokiej alternatywy noclegowej jest doskonała lokalizacja wypadowa. W Dolinie Kościeliskiej znajduje się wiele wspaniałych jaskini. Tylko niektóre z nich są udostępnione do zwiedzania przez turystów.

Najchętniej odwiedzana jest Jaskinia Mroźna. Jej długość to 560 metrów, mieści się na wysokości 1112 metrów n. p.m. i jest to jedyna jaskinia na terenie Tatr, która została specjalnie dla turystów, oświetlona na całej długości trasy. Jej nazwa wzięła się od panującej tam stałej temperatury wynoszącej około sześciu stopni Celsjusza. Podczas zwiedzania można odczuć zimny podmuch powietrza, a na ścianach jaskini nie trudno dojrzeć charakterystyczne białawe nacieki, które kojarzone są ze szronem. Jest to jedna z najciekawszych, ale i najkrótszych jaskiń w Tatrach. Została ona utworzona w wyniku przepływu wód podziemnych w Potoku Kościeliskim. Na początku przez osiem metrów turysta podąża przez sztuczny korytarz, następnie przechodzi przez Cmentarzysko Nacieków potem Zawaliska oraz Biały Chodnik, prowadzący w kierunku Wielkiej Komory. Jest to otwór mający długość 27 metrów oraz wysokość 10 metrów. Jej zwiedzania odbywa się z przewodnikiem i trwa nie całą godzinę, a ma swój początek przy Dolinie Kościeliskiej.

Kolejną do której możemy trafić z Doliny Kościeliskiej jest Jaskinia Mylna, którą można zwiedzać bez przewodnika ale należy zachować szczególną ostrożność, gdyż można się w niej zgubić. Rozciąga się na długość ponad jednego kilometra. Składa się wielu korytarzy i ich rozgałęzień, stąd też łatwo o zboczenie z głównej trasy. Można tutaj zobaczyć przepiękne oka, nacieki grzybowe, czy też mleko wapienne. Warto do tej jaskini zabrać ze sobą latarkę, gdyż nie jest ona oświetlona. Dobrze również pamiętać o ciepłej odzieży, gdyż nawet w najcieplejsze dni w roku, temperatura tutaj nie przekracza 5 stopni Celsjusza.

Przy Wąwozie Kraków mieści się jaskinia o nazwie Smocza Jama, która właściwie stanowi dłuższy korytarz przeszywający skałę na wylot. Tunel ten ma długość 37 metrów. Wejście do jaskini znajduje się na trasie Wąwozu Kraków, po przebyciu około 100 metrów znajduje się drabinka i wspinamy się na skałę, na której znajduje się wejście do Smoczej Jamy. Jaskinia jest ciemna i ma sporo zakrętów, dlatego absolutnie konieczne jest posiadanie latarki.

Będąc w Dolinie Kościeliskiej warto także odwiedzić Jaskinię Obłazkową, która ma dokładnie 130 metrów długości i znajduje się na wysokości 1098 metrów n. p.m. Otwór wejściowy przekracza wysokość 2  metrów, a szerokość 9 metrów. Tworzy ona razem z Jaskinią Mylną oraz Raptawicką kompleks Jaskini Pawlikowskiego, opisanych po raz pierwszy w 1887 r. przez Jana Gwalberta Pawlikowskiego – ekonomistę,polityka, historyka literatury i wielkiego taternika.

One thought on “Jaskinie w Tatrach Zachodnich – Kościelisko

  1. Byłem w jaskini Mroźnej i bardzo mi się podobało. Znajomi straszyli, ale wcale nie jest ciężko przez nią przejść.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>