Leszczyńskie atrakcje turystyczne

Leszno znane jest przede wszystkim jako jedno z większych centrów szybownictwa. Głównym tego powodem jest odbywający się tutaj co roku piknik lotniczy „Leszno. Rozwiń skrzydła!”, na którym spotykają się miłośnicy lotnictwa samolotowego, balonowego oraz oczywiście szybowcowego. W trakcie pikniku nie tylko zawodowcy, ale także amatorzy mogą liczyć na świetną zabawę – organizowane są bowiem skoki spadochronowe w tandemie oraz przeloty balonem, szybowcem lub samolotem. Dla tych, którzy wolą pozostać na ziemi, warte polecenia są pokazy akrobacji lotniczych, które mrożą krew w żyłach, ale już nie tak bardzo, jak skok ze spadochronem…

Całą swoją sławę Centrum Lotnictwa i Szybownictwa w Lesznie zawdzięcza przede wszystkim swojemu doskonałemu położeniu – z dala od wielkich portów lotniczych, otoczone polami. Było to idealne miejsce na zbudowanie lotniska Centralnej Szkoły Szybowcowej Aeroklubu Polskiego. Poza tym, w okolicy wspomnianego lotniska łatwo o miejsca nadające się do lądowań przygodnych, a także o dobre warunki pogodowe, ze względu na tutejszy łagodny klimat. Jest to także jedno z nielicznych lotnisk w Europie, z którego organizowane są nocne loty szybowcowe.

Piknik lotniczy ściąga do miasta wielu turystów, musiała tu zatem powstać bogata i różnorodna baza noclegowa. Liczne hotele, pensjonaty oraz inne tego typu obiekty przyjmują gości i zapewniają im noclegi. Leszno jest jednak miejscowością, którą warto także odwiedzić dla samego zwiedzania, ponieważ jest niezwykle malownicze i klimatyczne.

Powinniśmy koniecznie wybrać się na tutejszy deptak, czyli ulicę Słowiańską, zabudowany urokliwymi kamieniczkami, które zachwycą każdego. Niektóre miejscowe zabytki mają historię sięgającą aż XIV wieku. Interesująca jest na pewno Pastorówka, która pochodzi z nieco późniejszego okresu, bo z wieku XVIII. Mieści się w niej obecnie Muzeum Okręgowe. Powinniśmy też zobaczyć Nową Synagogę, w której współcześnie jest siedziba Galerii Sztuki. Równie zachwycający jest stary budynek Poczty Polskiej. Generalnie, trudno stwierdzić czy Leszno jest piękniejsze, gdy zwiedzamy je tradycyjnie, spacerując po nim, czy kiedy obserwujemy je z lotu ptaka. Taką możliwość mamy zaś na co dzień, ponieważ są tu organizowane dla chętnych przeloty szybowcowe nad miastem. Jest to zatem niezwykła możliwość, by to samo miasto zobaczyć z różnych perspektyw. W przypadku Leszna skutkuje to jednym – podwójnym zachwytem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>