Na szlaku fajnie jest – aktywnie w Rucianem-Nidzie

Mazury cud natury – głosiło hasło reklamowe tej części Polski podczas wyborów 7 cudów świata naturalnego. Prawdziwość tego hasła najlepiej poznać na wyznaczonych na terenie gminy Ruciane-Nida szlakach turystycznych. Miasto sprzyja różnorakiej formie aktywności fizycznej, a baza noclegowa >>{meteor-turystyka.pl} jest ku temu dodatkowym atutem.

Zacznijmy od szaleństwa dwóch kółek. Mazury sprzyjają tego typu turystyce. Niebyt pofałdowany teren, obecność lasów, duża baza noclegowa to zalety dla wielu kolarzy-amatorów. Szlaki tutaj są oznaczone, nazwane i opisane szczegółowo na miejskiej witrynie internetowej. Pierwszą na liście jest Pętla Nidzka, biegnąca dookoła Jeziora Nidzkiego przez między innymi Pranie, Krzyże, Karwicę, Wiartel. W dużej mierze biegnie ona lasami, gdzie trudno spotkać ludzi i będziemy mieli dużo czasu na rozmyślanie. Jeżeli wolimy atrakcje, lepiej wybrać się na Pętlę Bełdany, analogicznie jak poprzednia biegnie wokół Jeziora Bełdany, przez Śluzę Guziankę, Wejsuny, Wierzbę gdzie będziemy mieli możliwość uczestniczenia w przeprawie promowej, a następnie przez Iznotę i Wygryny zakończymy jazdę w miejscu startu.

Dla wytrawnych piechurów również przygotowano ofertę. Zwłaszcza obiecująco zapowiada się szlak żółty legitymujący się długością 28 kilometrów. Biegnie on od Krutyni brzegiem Jeziora Mokre, przez rezerwat Królewska Sosna, Karwicę Mazurską i Zdróżno, aby swoją metę osiągnąć w Praniu. Dla spacerowiczów ani myślących wychylać nosa poza miasto polecamy szlak pomarańczowy zaczynający się od Informacji Turystycznej, w niedalekiej odległości od rzeki Nidki, między innymi Aleją Wczasów przez zróżnicowane gatunkowo lasy, kończąc się w miejscu startu. Nie tylko lądem mazurski wczasowicz żyje, więc wodujemy kajak i ruszamy na szlak kajakowy Krutyni. Czeka na nas niemal 100 kilometrów do przewiosłowania przez 20 jezior i 10 rzek i rzeczek. Oczywiście na początek będzie lepiej skorzystać z jednodniowych lub nawet kilkugodzinnych wypadów organizowanych nad Krutynią, zwłaszcza w Ukcie, aby od razu nie rzucać się na głęboką wodę kilkudniowych spływów. Modne w ostatnim czasie staje się wyznaczanie tras narciarstwa biegowego. Północ Polski nie sprzyja miłośnikom zjazdówek, za to dla amatorów „nartek” jest to raj. Dla nich właśnie przygotowano kilka szlaków. Najciekawszym jest czarny: 25 kilometrów od Rucianego-Nidy do wsi Wiartel. Dla początkujących lepsze będą trasy żółta, czerwona i zielona. Po takiej dawce ruchu, jaką oferują nam tutejsze tereny warto skorzystać z noclegu w Rucianem-Nidzie. Dla oszczędnych dobra będzie Słoneczna Kwatera: kilkanaście miejsc do spania w formie prywatnych domkach. Dla wymagających większego luksusu dobra będzie Villa Plaza: pensjonat w odległości zaledwie 30 metrów od brzegu Jeziora Nidzkiego. Aktywnego wypoczynku!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>