Park Zdrojowy w Kudowie- Zdroju

Niezwykle malownicza Kudowa-Zdrój, położna u podnóża Sudetów, obfituje w warte zwiedzenia miejsca, a także sąsiaduje z niezwykle atrakcyjnymi miejscowościami oraz rezerwatami przyrody. Sama Kudowa to popularne uzdrowisko, z Parkiem Zdrojowym położonym w samym centrum miasteczka. Źródłom wód mineralnych towarzyszy piękny budynek pijalni, z freskami z początków XX wieku. Na terenie ogrodu znajdziemy kawiarnie, sklepiki z pamiątkami, a także Muzeum Minerałów. W jego kolekcji znajdują się kamienie półszlachetne typowe dla tego regionu, ale też niezwykłości takie jak skamieniałe jaja dinozaura i meteoryty. W miasteczku zobaczymy także ruchomą szopkę wykonaną z drewna w początkach XX wieku oraz Muzeum Zabawek, mające eksponaty od najdawniejszych po całkiem współczesne.

Wypoczynek z noclegami w Kudowej-Zdroju urozmaicić można wędrówkami w góry, po licznych szlakach przewidzianych na tych teremach. Jest to prawdziwa gratka dla ludzi, którzy z natury są miłośnikami takich wypraw. Z całą pewnością można stwierdzić, że to miejsce jest idealnym punktem wakacyjnym na tego typu rozrywki.

Opłaca się odwiedzić również Szlak Ginących Zawodów – zespół chat, w których przyjrzeć się można tradycyjnym rzemiosłom – oraz Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Położony w dawnej wsi Pstrążna skansen przedstawia zabudowania dawnych wiosek z ich typowym wyposażeniem, odbywają się tutaj też imprezy edukacyjne i kulturalne. Otwarte jest przez cały rok.

Najsłynniejszym obiektem Kudowy-Zdroju jest Kaplica Czaszek, zbudowana przez ks. Wacława Tomaszka pod koniec XVIII wieku, w której zgromadzone są wydobyte z ziemi kości ofiar wojen i epidemii. Będąc w Kudowie, warto zwiedzić również okoliczne miejscowości. Na uwagę zasługują szczególnie Duszniki-Zdrój, z przepięknym Parkiem Zdrojowym, w którym wypoczywał m. in. Fryderyk Chopin. Dostępny zwiedzającym jest Dworek Chopina, w którym co roku w sierpniu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. W Dusznikach znajduje się także Muzeum Papiernictwa. Niedaleko jest na Szczeliniec oraz do Rezerwatu Błędne Skały. Ukształtowane przez erozję niezwykłe naturalne labirynty i formacje skalne to niepowtarzalne, jedynie takie miejsca w Polsce, dostarczające niezapomnianych wrażeń. Otaczającym źródła mineralne sanatoriom towarzyszą także pensjonaty, hotele i wille oferujące noclegi. Kudowa-Zdrój to świetna baza noclegowa i wypadowa na zwiedzanie Kotliny Kłodzkiej, a także dalsze wędrówki, czy to na sudeckie szlaki, czy zwiedzanie miejscowości leżących już za czeską granicą. Nie brakuje tu również miejsc, gdzie można smacznie zjeść, jak też terenów rekreacyjnych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>