Wczasy w malowniczej Wołkowyi

Wołkowyja to niewielka mieścina położona nad Zalewem Solińskim w polskich Bieszczadach. Doskonałe usytuowanie, a także wyśmienity klimat sprawiają, że miejscowość każdego roku bardzo chętnie odwiedzana jest przez turystów praktycznie o każdej porze roku. Oczywiście największy ruch turystyczny panuje tu w okresie wakacji letnich, które przypadają w lipcu i sierpniu. Warto jednak wybrać się nad Jezioro Solińskie również jesienią, kiedy to buczyna karpacka w okolicznych lasach zaczyna przybierać płomienne kolory. Turysta przyjeżdżający do Wołkowyi z pewnością nie będzie narzekał na bazę noclegową.

W ostatnich latach całe Bieszczady przeżywają swoisty renesans popularności. Powstaje sporo nowych obiektów o bardzo wysokim standardzie. Dominującą grupą wśród nich są niewielkie pensjonaty oraz kwatery prywatne. Część z takich miejsc oprócz łóżka do spania oferuje również całodzienne wyżywienie dostępne za dodatkową opłatą. Wieś posiada bardzo bogatą historię, a pierwsze wzmianki o jej powstaniu pochodzą już z piętnastego wieku, kiedy to trzech synów podzieliło między siebie majątek po ojcu i właśnie z podziału ojcowizny powstała Wołkowyja. Ciekawa jest również interpretacja nazwy miejscowości. Według dwóch znanych badaczy nazwa miejscowości swoje korzenie ma w języku rosyjskich i bazuje na słowie “wyć”. W wolnym tłumaczeniu Wołkowyja oznacza odległe miejsce, w którym wyją wilki. Odrobinę tajemniczości nadają bukowe lasy otaczające wieś, które mogą być miejscem żerowania tych dzikich zwierząt, których wycie przy pełni księżyca może nawet najbardziej odważnego turystę przyprawić o dreszczyk grozy.

Wołkowyja jest bardzo popularnym turystycznie miejscem. Wybierając się tu w okresie wzmożonego ruchu, warto wcześniej zadbać o rezerwację miejsca noclegowego. W dobie dzisiejszej technologii nikomu nie powinno to przysporzyć najmniejszych trudności, a dzięki rezerwacji można uniknąć nerwowego poszukiwania wolnej kwatery na miejscu. Zestawienie większości obiektów noclegowych działających w miejscowości można znaleźć w internecie pod hasłem “meteor Wołkowyja”. Przy dokonywaniu rezerwacji warto zorientować się czy przypadkiem nie jest wymagana wpłata odpowiedniej kwoty w ramach zaliczki. Jeżeli ta formalność nie zostanie dopełniona w terminie cała rezerwacja może okazać się nie ważna.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>