Zegar kwiatowy w Pobierowie

Polskie wybrzeże pełne jest niewielkich miejscowości, które co roku przyciągają setki turystów. Około pięćdziesięciu kilometrów od Świnoujścia znajduje się jedna z takich wsi – Pobierowo. Nie wiadomo kiedy dokładnie powstała, wiadomo natomiast, że przez około czterysta lat od czternastego wieku była własnością rodziny Kleist. Przez kilkaset lat Pobierowo było jedną z wielu, śmiało można powiedzieć, że typową nadmorską wsią. Najczęstszymi zajęciami mieszkańców było łowienie ryb i rolnictwo. W dziewiętnastym wieku uprawianie ziemi stało się trudniejsze. Piasek z plaży zaczął zasypywać tereny uprawne. Wiek dziewiętnasty to również okres dynamicznego rozwoju wybrzeża. Coraz większy wzrost popularności turystyki i problemy z uprawą ziemi zadecydowały o przeobrażeniu Pobierowa z wsi rolniczej w nadmorski kurort. W 1907 roku zbudowano tu pierwszy hotel. W latach czterdziestych dwudziestego wieku, sprzedawano tu ziemię pod budowę domków letniskowych. Było to popularne miejsce wypoczynkowe wśród Niemców. Przyjeżdżali tu głównie mieszkańcy Berlina. Po wojnie Pobierowo trafiło do Polski. Budowano tu domki letniskowe, do których zakłady pracy wysyłały swoich robotników, w ramach wakacji. W latach 1973-2003 stacjonowało tu wojsko.

Obecnie mieszka tu ponad tysiąc osób. Głównym źródłem utrzymania mieszkańców jest turystyka. Jedną z atrakcji i jednocześnie symbolem miejscowości jest niespotykany nigdzie indziej zegar słoneczny. Jego osobliwością jest to, że jest obsadzony kwiatami. To prawdziwa rzadkość w Polsce. Umiejscowiono go przy ulicy Mickiewicza. Tarczę zegara tworzą kompozycje kwiatowe. Pod tarczą znajduje się napis „Pobierowo”, utworzony również z kwiatów. Zegar to atrakcja bardzo lubiana przez turystów. Świadczy o tym ilość osób, która tu przychodzi, aby zrobić pamiątkowe zdjęcie lub po prostu cieszyć się widokiem i zapachem kwiatów.

Pobierowo ma do zaoferowania swoim gościom atrakcyjne noclegi. Baza noclegowa jest naprawdę imponująca, zwłaszcza jeżeli weźmie się pod uwagę że to wieś. Znajduje się tu kilka hoteli i pensjonatów. Są one położone w różnych częściach miejscowości – nad plażą, w centrum i na obrzeżach- tak więc każdy może wybrać najciekawszą dla siebie ofertę. Najczęściej wybierane ośrodki to Selenya i Bagińcy Spa. W centrum znajduje się też pole kempingowe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>